All England Club, 23 June-6 July
Men’s singles final result:
R FEDERER Swi v R NADAL Spa *
4-6 4-6 7-6 (7-5) 7-6 (10-8) 7-9

Ο αγώνας ξεκίνησε στις 14:35, τοπική ώρα, αντί της προγραμματισμένης 14:00, λόγω βροχής. 48 λεπτά αργότερα, 6-4 και 1-0 σετ για τον Ισπανό. Συνολικά, στους κερδισμένους πόντους, μόλις 34-33 για τον Ισπανό.

6-4 και 2-0 σετ μετά από 46 λεπτά αγώνα στο δεύτερο σετ, με 32-30 πόντους, για τον Ισπανό.

16:51, τρίτο σετ, 5-4 για τον Federer, είναι η σειρά του Nadal για να σερβίρει στο δέκατο game, όμως, η βροχή διακόπτει τον αγώνα!

18:11, ο αγώνας συνεχίζεται, με τον Nadal να ισοφαρίζει στα γρήγορα σε 5-5. Όμως, η ψυχολογία φαίνεται να γυρίζει, και το σετ πηγαίνει στον Ελβετό, με 7-5 στο tie break, μετά τα 12 games. Συνολικός χρόνος για το τρίτο σετ, 61 λεπτά. Με 47-42 πόντους υπέρ του Ελβετού, το ανεπίσημο αυτό σκορ είναι πλέον στο 110-108 υπέρ του Federer.

Το τέταρτο σετ ξεκινά στις 18:32, και μετά από 12 games, φτάνει και πάλι στο tie break. Ο Nadal προηγείται 5-2 σε αυτό, κι έχει πλέον 2 σερβίς για να πάρει το τρόπαιο! Διπλό σφάλμα στο πρώτο από αυτά, πόντος για τον Ελβετό και στο δεύτερο, το 5-2 γίνεται διαδοχικά 5-6, 6-6, και τελικά το tie break λήγει με 10-8 υπέρ του Ελβετού. Το σετ έχει διαρκέσει 58 λεπτά, με 43-41 πόντους για τον Ισπανό! Απόλυτη ισορροπία με 2-2 σετ και 151 πόντους για τον κάθε παίκτη!

Με τον Ελβετό να σερβίρει και το σκορ στην ισοπαλία στο πέμπτο game του πέμπτου σετ, το οποίο είναι στο 2-2, η βροχή διακόπτει και πάλι το ματς, λίγα λεπτά πριν τις 8:00, σχεδόν 6 ώρες από την προγραμματισμένη του έναρξη.

20:23, το ματς ξαναρχίζει, ο Federer παίρνει γρήγορα το game με δυο άσους. Η ώρα έχει περάσει τις 9:00, και το σετ είναι στο 7-7! Ο Nadal κάνει το break στο 15ο game του σετ, και καθαρίζει το ματς στο 16ο όπου σερβίρει, φτάνοντας στο 9-7.

Η ώρα έχει πάει 21:15, μετά από 75 λεπτά στο τελευταίο σετ. Έχουν παιχτεί 413 πόντοι, και ο Ισπανός έχει πάρει τους 209, 5 περισσότερους από τον μεγάλο Ελβετό!

Ο Rafael Nadal γίνεται ο πρώτος τενίστας μετά το 1980 και τον Bjorn Borg, που κερδίζει μέσα σε ένα μήνα το Roland Garros και το Wimbledon, με τον πρώτο του μόλις τίτλο σε τουρνουά grand slam μετά από 4 κατακτήσεις του Roland Garros.

Ταυτόχρονα, έχει διακόψει το σερί 65 αήττητων αγώνων σε χορτάρι του Ελβετού, καθώς και το σερί του των 5 τίτλων στο Wimbledon, στερώντας του το δικαίωμα να ξεπεράσει τον Bjorn Borg, και να γίνει ο δεύτερος άνθρωπος μετά από 130 χρόνια με 6 σερί τίτλους στο αγγλικό τουρνουά.

Ενημέρωση: αφαίρεσα τα urls για τα αρχεία βίντεο του αγώνα, καθώς ήταν licenced, σε κοινά ελληνικά, η κατοχή και προβολή τους είναι επί πληρωμή.

Συντάκτης: Stazybο Hοrn