Στέφανος Ιωακειμίδης: κι άλλος Έλληνας αθλητής εθνικής ομάδας «ντοπαρισμένος»!

Τρίτη βράδυ, απομένουν 4 λεπτά για τη λήξη της παράτασης του προημιτελικού του αγώνα Ελλάδας – Τουρκίας στην Πάτρα, στα πλαίσια του 1ου Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Ποδοσφαίρου Κωφών, και το σκορ είναι στο 1-1. Η πρόκριση από τον όμιλο για την εθνική μας είχε έρθει με μία ήττα 5-2 από τη Γερμανία και μια δραματική νίκη 4-3 επί της Αγγλίας (αφού αποβλήθηκαν 3 Άγγλοι παίκτες από τον Έλληνα διαιτητή· η Αγγλία είχε προηγηθεί 3-2). Ο στόχος του ημιτελικού στο Παμπελοποννησιακό Στάδιο είναι ορατός, όταν το ματς διακόπτεται οριστικά και κατοχυρώνεται 3-0 υπέρ των Τούρκων.

Ένας Έλληνας ποδοσφαιριστής έχει συλληφθεί να φοράει… ακουστικό!

Εκ μέρους της ελληνικής πλευράς των διοργανωτών, η σχετική ανακοίνωση κάνει λόγο για «στιγμιαία αμέλεια που στοίχισε την είσοδο στα ημιτελικά».,

Σα δεν ντρεπόμαστε λέω εγώ!

Τα αξιοσημείωτα της διοργάνωσης:

Το σήμα των αγώνων δεν υπάρχει πουθενά online!

Για τη σύνθεση της εθνικής μας ομάδας, πρέπει να καταφύγουμε στο αρχείο .doc από το website της διοργάνωσης:
1. Asimonis A., 2. Rigas G., 3. Nikolaidis I., 4. Giannopoulos D., 5. Zachakis G., 6. Magkos D., 7. Davanis N., 8. Michalaris Ch., 9. Ioakeimidis S., 10. Poulimas G., 11. Androutsos A., 12. Touardis N., 13. Papadopoulos V., 14. Triantafyllou G., 15. Konstas E., 16. Gkontsil I., 17. Ziakas K., 18. Giannopoulos A., 19. Karkasinas I., 20. Minas E., 21. Margaronis N., 22. Stogiannidis P., 23. Retzios A.

Το φύλλο αγώνα του αγώνα με την Τουρκία δεν υπάρχει online. Σε συνδυασμό με την «ενημέρωση» από τα ελληνικά μέσα, δεν θα μάθουμε το όνομα του μάγκα παίκτη μας! Ευτυχώς, στον τόπικο τύπο διαβάζουμε:

Παίκτης της Εθνικής κωφών έκανε χρήση ακουστικών
Ένα απίστευτο περιστατικό σημειώθηκε στον προχθεσινό προημιτελικό του Παγκοσμίου πρωταθλήματος κωφών, ανάμεσα στην Ελλάδα και την Τουρκία, το οποίο στοίχισε στην Εθνική μας αφού την άφησε έξω από την ημιτελική φάση. Ο ποδοσφαιριστής της Εθνικής μας, Στέφανος Ιωακειμίδης φορούσε ακουστικά, κάτι που απαγορεύεται ρητά από τον κανονισμό και τα έβγαλε μπροστά στον πάγκο της ομάδας, δύο λεπτά πριν το τέλος της παράτασης, με αποτέλεσμα να διακοπεί αμέσως το παιχνίδι και να κατακυρωθεί στην Τουρκία με σκορ 3-0! Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή. Το παιχνίδι στο Παμπελοποννησιακό στάδιο παρουσίαζε μεγάλο ενδιαφέρον εξ αιτίας της σημασίας που έχει ένας ημιτελικός, αλλά και επειδή το ματς είχε ιδιαιτερότητες, όπως κάθε αγώνας με αντίπαλο την Τουρκία. Στην κανονική διάρκεια οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 και οδηγήθηκαν στην παράταση. Στο 119’ και ενώ απέμενε ένα λεπτό για να ολοκληρωθεί η παράταση και ενώ όλοι οι φίλαθλοι περίμεναν να λυθούν οι διαφορές τους στη διαδικασία των πέναλτι, έγινε το απίστευτο.

Το website της διοργάνωσης είναι μόνο στα αγγλικά· φαίνεται οι κωφοί στην Ελλάδα είναι άπαντες αγγλομαθείς!

Φωτογραφίες υπάρχουν μόνο από την κλήρωση για να βλέπουμε τις φάτσες των επιτροπών.

Η ενημέρωση του website και των ελληνικών μμε έχει σταματήσει στις 9/7, ενώ χτες 10/7 έγιναν οι ημιτελικοί! Τί έγινε; πλάκωσε καύσων, ή χωρίς την ελληνική ομάδα δεν υπάρχει ανάγκη ενημέρωσης;

Τώρα, γιατί εμένα, με όλα αυτά και με την ποιότητα που διακρίνω στα του website και το σχετικό υλικό, μου μυρίζει από χιλιόμετρα γερή μπάζα κι εδώ;

Ερώτηση: θα περάσει το παλικάρι κανένα ΤΕΦΑΑ, τώρα που πιάσαμε οκτάδα;

Συντάκτης: Stazybο Hοrn

I am what I publish; so you are to me.

2 thoughts on “Στέφανος Ιωακειμίδης: κι άλλος Έλληνας αθλητής εθνικής ομάδας «ντοπαρισμένος»!”