Κατεβασμένα ρολά

Edwin Van Der Sar saves Anelka's penalty in Moscow
Συνεχόμενος χρόνος σε διαδοχικά επίσημα παιχνίδια της κορυφαίας εθνικής κατηγορίας πρωταθλήματος, κατά τον οποίο ένας τερματοφύλακας δεν δέχτηκε γκολ (στα ματς προσμετρώνται αυτό στα οποίο ξεκίνησε το σερί, και αυτό με το /στο οποίο έληξε):

1.390 λεπτά, Dany Verlinden, Club Brugge KV, 16 ματς, 03/03/90 – 26/09/90
1.302 λεπτά, Edwin Van Der Sar, Manchester United, 15 ματς, 08/11/08 – 18/02/09
1.275 λεπτά, Abel Resino González, Atlético de Madrid, 16 ματς, 25/11/90 – 17/03/91
1.196 λεπτά, Chris Woods, Rangers FC, 15 (;) ματς, 22/11/86 – 31/01/87*
1.191 λεπτά, Vítor Baía, FC Porto, 15 ματς, 15/09/91-05/01/92**
1.190 λεπτά, Димитър Иванков, ПФК Левски (София), 15 ματς, 03/99 – 10/99, ή 09/05/98-15/08/99, ποιος ξέρει…**
1.176 λεπτά, Gaëtan Huard, FC Girondins de Bordeaux, 14 ματς, 04/12/92 – 10/04/93
1.155 λεπτά, Bobby Clark, Aberdeen F.C., 14 ματς, 24/10/70 – 16/01/71
1.112 λεπτά, Şenol Güneş, Trabzonspor, 14 ματς, 17/09/78 – 18/02/79
1.082 λεπτά, Heinz Stuy, AFC Ajax, 14 ματς, 07/02/71 – 27/05/71
1.079 ή 1065 (;) λεπτά, Manuel Bento, S.L. Benfica , 13 ματς, σεζόν 1980 – 81 ή 29/09/85-12/01/86, ποιος ξέρει…**
1.025 λεπτά, Petr Čech, Chelsea FC, 13 ματς, 18/12/04 – 05/03/05

Μετά από 15 συνεχόμενα ματς πρωταθλήματος, στα 14 τελευταία από τα οποία δεν δέχθηκε γκολ, ο Φαν Ντερ Σαρ ξεκουράζεται σήμερα ενόψει του αγώνα του Μιλάνου. Όχι ότι χρειάστηκε να ζοριστεί ιδιαιτέρως, έχοντας μπροστά του τον Βίντιτς και την παρέα του. Χρειάστηκαν λιγότερες από 15 αποκρούσεις συνολικά σε αυτό το σερί. Και η γνώμη ενός ειδικού και αθεράπευτα κόκκινου:
Vodpod videos no longer available.

* η καταγραφή είναι«πέτσινη» αφού δεν περιλαμβάνει παιχνίδια πρωταθλήματος αποκλειστικά, και κακώς συμπεριλαμβάνεται σε σχετικές σελίδες, ακόμη και της UEFA. Έχει μόνο 11 διαδοχικά ματς πρωταθλήματος με μηδενικό παθητικό για την ομάδα του, οπότε ο χρόνος το πολύ να ανέρχεται σε 89+11×90+89=1.168 λεπτά (στην ακραία περίπτωση που έφαγε στο πρώτο λεπτό το γκολ στο 0-1 με την Αμπερντίν στις 22/11/86, και στο ενενηκοστό το πρώτο από τα δυο γκολ στο 5-2 με την Χαρτς στις 07/02/87).

** ελλειπή στοιχεία

Προς ειδήμονες και μη, επαγγελματίες, ή όχι : Ο πίνακας αυτός της FIFA φέρει έναν παραπλανητικό τίτλο· αναφέρεται μεν σε τερματοφύλακες ομάδων των κορυφαίων εθνικών διοργανώσεων, όμως δεν αφορά σερί που έγιναν αποκλειστικά σε αγώνες των τελευταίων. Πρόκειται για «αχταρμά», αφού διασταυρωμένα αφορά σερί από επίσημα ματς, ανεξαρτήτου διοργάνωσης, κάτι που σημαίνει ότι περιλαμβάνονται και ένα σωρό ματσάκια κυπέλλων, ή ακόμη και επισήμων φιλικών, χωρίς αξιόλογο συναγωνισμό… Σεβαστή η λίστα, αλλά αφορά κάτι υποδεέστερο.

Συντάκτης: Stazybο Hοrn

I am what I publish; so you are to me.

1 thought on “Κατεβασμένα ρολά”

1. Χωρίς Φαν Ντερ Σαρ και Βίντιτς (ας όψεται η κόκκινη κάρτα στη Γιοκοχάμα) το σερί για την ομάδα τελείωσε στο 35′, 1.337 λεπτά μετά το δεύτερο γκολ της Άρσεναλ στις 8 Νοεμβρίου. Πάμε τώρα, για τον Χοσέ…